Surrealistyczny mural „Proces technologicznych zmian”
Mono-chromatyczny mural przedstawiający proces zmian technologicznych został wykonany na klatce schodowej w domu jednorodzinnym. Powierzchnia tej pracy to 12 m2, a czas powstania to 4 dni. Technika malarska zastosowana przy tej pracy to malarstwo natryskowe z użyciem aerografu.
Ideą przyświecającą powstaniu tego malowidła było uchwycenie procesu technologicznego jako czynnika, dzięki któremu powstają nowe rewolucyjne odkrycia i w związku z tym zostają ulepszane przeróżne urządzenia, maszyny oraz całe technologie. Jest to opowieść o geniuszu myśli ludzkiej, o ludziach, którzy dążą do rozwoju, o pasji do przemian na lepsze, o odkryciach, o nowych możliwościach. Jest to ewolucja w czystej postaci. Poprawianie świata zewnętrznego za pomocą: wiedzy, nauki, innowacji, technologii, nowych koncepcji.
Surrealistyczny mural przedstawiający proces technologicznych zmian:
Mono-chromatyczny mural, idea zmian
Głównym motywem w tym obrazie jest przedstawienie idei w postaci technologicznego modułowego stwora – biomechnicznego industrialnego monstrum, który zwiększa swoje stopnie na wielu poziomach, karmiąc się starymi technologiami i zastępując je stopniowo nowymi. Wypiera gorsze rozwiązania technologiczne powodując ich eliminację. Przestarzałe przedsiębiorstwa które z biegiem lat nie przyswoiły idei innowacji obumierają, efektem tego jest naturalna selekcja tzw. ekonomia ewolucyjna. Nieprzystosowane ogniwa wypadają z gry i są zastępowane nowymi, nowoczesnymi.
Mamy tu przedstawione industrialne miasto, w którym zachodzą przemiany. Stare zostaje zastąpione nowym. Może się to wydawać nieco surrealistyczną wizją, natomiast te przemiany odbywają się naprawdę. W wielkich, wielomilionowych, zurbanizowanych, nowoczesnych miastach dzieje się to w bardzo szybkim tempie. Biomechaniczny ożywiony twór przedstawiony na muralu przywodzi na myśl postać z obrazu pt. „Saturn pożerający własne dzieci”, którego autorem jest Francisco Goya. Tutaj twór zjada stare fabryki ale również można przyrównać je do czyichś dzieci, kiedyś to one były tymi nowymi pomysłami, które miały ulepszyć świat, ale wszystko się zmienia i idzie do przodu. Nie ma czasu na sentymenty, na zastój. To co nowe rodzi się właśnie teraz. Jesteśmy świadkami ciągłych zmian i to już się nie zatrzyma. Ten proces będzie trwał tak długo jak na Ziemi będą ludzie.
Kompozycja i rozłożenia grafiki:
Malowidło powstało poprzez bezpośrednie naniesienie farb na ścianę aerografem. Styl malowania przypomina szkic ołówkiem i węglem, z dodatkiem białej pasteli. Mimo dużego rozmiaru mural nie przytłacza widza, a dzieje się tak za sprawą dwóch czynników- rozproszonej kompozycji w której dominuje jednolite tło oraz zastosowania techniki laserunku. Jest to technika nakładania bardzo cienkich warstw farby, tak że jedna z warstw przebija z pod drugiej. Daje to ciekawe modelunki światłocienia i miliony odcieni szarości w różnych gammach. W przeciwieństwie do impastu laserunek jest lekki w odbiorze, koronkowy, eteryczny. Występuje tu jeden plan główny, na którym znajdują się większe elementy oraz tło. Kolorystyka jest monochromatyczna, mamy tu elementy malowane czarnymi i białymi farbami na szarym tle. Zastosowana została perspektywa kulisowa (interpozycja). To jeden z najstarszych sposobów oddania głębi obrazu na płaszczyźnie stosowany już w prehistorii, popularny również w starożytności. Polega na tym, że elementy dalsze są przysłonięte przez elementy znajdujące się bliżej. Kompozycja jest dynamiczna, elementy obrazu są rozproszone w wielu kierunkach. Zastosowany światłocień pięknie podkreśla wszelkie namalowane kształty i scenki.
Mural o ulepszaniu świata
Wszystkie nawet najmniejsze detale zostały bardzo starannie oddane. Pomimo, że jest to scena nieco z pogranicza Fantasy doskonale widać co autor miał na myśli. Wiele elementów jest znajomych z codziennego życia, jak fabryki, kolektory słoneczne, farmy wiatraków napędzających energię. Część natomiast jest lekko bajkowa, tak jak industrialne stworzenia, które wymyślają, przetwarzają, ulepszają rzeczywistość. Przedstawione postaci cechują się dużym podobieństwem do człowieka, a także do owadów i zwierząt. Mają wiele rozbudowanych kończyn, o wielu funkcjach, zęby. Trudno ocenić gdzie znajdują się mózgi, a gdzie serca. W jednym z Tworów widzimy jakby centrum dowodzenia, może to być mózg.
Jedynym elementem, w którym zostały użyte kolory – czerwony i niebieski, jest przypuszczalnie miejsce na zasadzie silnika, który jest sercem. Biomechaniczne Twory różnią się między sobą, być może każdy z nich ma inne zadanie, inny sposób na ulepszenie i zrewolucjonizowanie Świata.
Surrealistyczny mural – nastrój i odbiór pracy
Nastrój jaki wywołuje malowidło jest pozytywny. Być może na pierwszy „rzut oka” wydaje się to być brutalna wizja świata, ale tak nie jest. Postacie nie wydają się być złowrogie, raczej ma się odczucie, że robią one coś dobrego. Dodatkowo ożywione elementy, które mają cechy ludzkie świadczą o pozytywnych emocjach – możemy zauważyć uśmiech, spokojne spojrzenie. Całość jest bardzo uporządkowana, ma się wrażenie, że wszystko idzie zgodnie z planem, że możemy być spokojni. Mural jest bardzo estetyczny, nowoczesny, dodatkowo jest bardzo oryginalny. Moje skojarzenie jest takie , że w tym domu mieszka jakiś naukowiec lub osoba, która lubi czytać książki i interesuje się naukę. Na pewno nie jest to banalny wzór dla każdego. Takiego muralu nie powstydziłby się sam Tony Stark.
Na fb: „Proces technologicznych zmian” to mural, który powstał w domu jednorodzinnym. Jest to bardzo oryginalna praca mająca na celu ukazać postęp nauki i techniki, rewolucję technologiczną wielkiego miasta. Monochromatyczny look podkreśla piękno całej scenerii. Takie nowatorskie wizje bywają wymagające lecz ta została idealnie oddana. Pomysłowość na każdym kroku, każdy nawet najmniejszy element dobrze dopracowany.
Na yt: Monochromatyczny mural opowiadający o postępie nauki. Wielkie miasto, które jest stale ulepszane. Wizjonerska wizja, opowiadająca o samowystarczalnych biotechnologicznych bytach, które zarządzają zmianami na lepsze.