Mural – Powstanie Warszawskie

Malowidło ścienne opowiadające historię Powstania Warszawskiego

 

Mural o tematyce powstańczej został wykonany na uczelni Łazarskiego w Warszawie. Malowidło zajmuje powierznię dwóch ścian, łącznie 35 m2 i stanowi wizytówkę gmachu. Realizacja tej pracy zajęła 4 dni, a technika tworzenia to rozpylenie farby akrylowej poprzez strumień powietrza, a ściślej rzecz ujmując – malarstwo z użyciem precyzyjnego narzędzia, jakim jest aerograf. To doniosłe, monochromatyczne dzieło doskonale koreluje z historią powstańca warszawskiego, nieżyjącego już – Ryszarda Łazarskiego, założyciela wyżej wymienionej uczelni.

 

Mural – Powstanie Warszawskie:

 

 

 

 

Mural na uczelni Łazarskiego

Tematem muralu jest powstanie warszawskie. Upamiętnienie wydarzeń z czasów II wojny światowej, podczas której Ryszard Łazarski walczył w pułku „Baszta” Armii Krajowej. Jest to mural patriotyczny oraz symboliczny, przedstawiający kartę historii Polski walczącej. Malowidło jest monochromatyczne, mamy tu skalę od koloru białego, poprzez szarości, aż do czerni, zupełnie jak na starej fotografii.

 

Mural poświęcony pamięci Powstania Warszawskiego

Na jednej ze ścian, również wliczając w to bok ściany mamy przedstawienie trzech powstańców, w tym Ryszarda Łazarskiego. Na pierwszy plan wysuwają się sylwetki polskich żołnierzy, oraz zbombardowane mury Warszawy, zaś w głębi muralu dostrzegamy zniszczone przez okupanta, niegdyś piękne budynki naszej stolicy. Powstańcy są ujęci w dynamicznych pozach, tak, że niemal możemy wczuć się w ich nastroje, gdy mierzą z broni do wroga, zmieniają miejsce, czy czają się za winklem. Zarówno mury, zgliszcza, oraz budynki w tle są potraktowane w sposób szczegółowy, wręcz jak przy rysunku technicznym. Główne postaci są pięknie podkreślone światło cienieniem, a także oddane bardzo miękko, malarsko i to właśnie na naszych bohaterów pada główny akcent i największa uwaga.

Na przeciwnej ścianie ukazany jest powstaniec w pozycji bojowej, na stanowisku strzeleckim, jakim jest w dużej mierze zdewastowany mur. Tak samo jak i bohaterzy z przeciwnej ściany jest on świetnie potraktowany światłocieniem, co nadaje mu realistyczny wygląd.  Tu również mamy głębię w postaci elementów architektonicznych, takich jak most oraz inne ważne miejsca i budynki dla warszawiaków. Na ceglanym murze znajduje się symbol Polski walczącej wymalowany białą farbą. Jest to mocny akcent, który wybija się z ceglanego tła.

 

Malowidło ścienne upamiętniające historie powstania

Nastrój muralu jest poważny, wywołuje on uczucia nostalgii i zadumy. Jego kompozycja idealnie wpisuje się w ściany, a także tworzy harmonijny układ wraz z plakatami, o treści historycznej, które znajdują się na obydwóch płaszczyznach. Kompozycja jest otwarta, gdyż śmiało można by przeciągnąć mural na kolejne ściany, natomiast w założeniu miał być wizytówką uczelni i znajdować się w tym konkretnym miejscu, jako upamiętnienie dla założyciela uczelni, a także upamiętnienia kart historii Polski.

Mural jest malowany w stylu realistycznym, kontrasty są łagodne, przyjemne dla oka, światłocień jest miękki, delikatny, a nastrój jaki panuje to zdecydowanie zaduma, powaga przedstawionej sytuacji. Mural w tym klimacie doskonale wpisze się na ściany w muzeum, izbie pamięci, w pokoju patrioty, czy w murach uczelni właśnie.

Zapraszam również na bloga: Malowanie murali

 

 

Powrót