Mural Powstanie Warszawskie
Mural na klatce schodowej
Mural powstał na klatce schodowej, jako przedłużenie istniejącego już muralu na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Powierzchnia malowidła ma 14 m2 . Czas, w jakim malowidło powstało to 3 dni. Technika w jakiej malowidło zostało wykonane to malarstwo artystyczne z użyciem aerografu. Całość została pokryta powłoką ochronną, co jest szczególnie ważne aby dzieło było trwalsze, zwłaszcza jeśli mowa o ścianach klatki schodowej.
Jest to mural Izbie Pamięci na uczelni z tradycjami i taką ma również rolę, aby podkreślić wagę minionych wydarzeń. Tematem jest powstanie warszawskie. Na ścianach klatki schodowej został uwieczniony patrol sanitarny Wojskowej Służby Kobiet, które każdego dnia powstania bohatersko narażały własne życie, aby nieść pomoc potrzebującym powstańcom. Te dwie dzielne kobiety są zdecydowanie najważniejsze na muralu.
- Mural o tematyce patriotycznej na klatce schodowej
- Mural o tematyce patriotycznej na klatce schodowej
- Mural na uczelni o tematyce patriotycznej
- Mural na uczelni o tematyce patriotycznej
- Czarno-biały mural na uczelni
- Czarno-biały mural na uczelni
Mural na warszawskiej uczelni
Oprócz naszych bohaterek na pierwszy plan wysuwają się również gruzy zniszczonego miasta. W tle mamy rozwalone mury oraz zdewastowane budynki. Na ostatnim planie mamy tło – kurz unoszący się nad Warszawą. Kolorystyka muralu jest monochromatyczna. Występuje tu wiele odcieni szarości, uzyskanych poprzez zmieszanie bieli z czernią, a także czysta biel i czerń.
Styl malarstwa jest realistyczny. Zgodnie z rzeczywistością i skalą są odwzorowane sylwetki kobiet, budynki, cegły, gruzowisko. Mimika kobiet, fryzury, ubrania, wszystkie dodatkowe elementy jak nakrycia głowy, apteczka są bardzo starannie namalowane z pięknym modelunkiem światłocieniowym. Wszystkie szczegóły, łącznie ze zbitymi szybami w budynku nadają dramatyzmu i powagi przedstawionej sceny. Jednakże kobiecy patrol sanitarny nie traci ducha.
Kompozycja muralu jest otwarta i spójna ze scenami na pozostałych ścianach. Przedstawione postaci są w pozach dynamicznej oraz statycznej. Jedna z sanitariuszek kroczy przez gruzy, a druga nieco smutnymi oczami spogląda w dal. W muralu przewidziane zostały również dwa miejsca na tablice upamiętniające opisujące minione zdarzenia.
Mural o tematyce wojennej
Ten patriotyczny mural doskonale wpisuje się w charakter szanowanej uczelni, jaką jest Uczelnia Łazarskiego w Warszawie. Myślę, że jest wiele uczelni, szkół i innych miejsc w Polsce, które mogą poszczycić się bohaterskim patronem, a to zawsze jest warte uchwycenia i upamiętnienia na ścianie. Mural jest idealnym medium aby to zrobić. Gorąco polecam tematy związane z patriotyzmem, historią, dumą z ważnych dla nas postaci. To bardzo ważne by dbać o pamięć naszych przodków, krzewić miłość do ojczyzny oraz poczucie przywiązania. Nic nie stoi na przeszkodzie aby tego typu mural wykonać w swoim własnym domu, być może mamy bohaterskich przodków i warto ich upamiętnić, lub pokusić się o namalowanie całego drzewa genealogicznego na jednej ze ścian?
Mural o tematyce patriotycznej na klatce schodowej

Mural na klatce schodowej
Pierwszy etap prac, lewa czesc korytarza: mural na uczelni
Więcej zdjęć na blogu: Artystyczne malowanie ścian