Mural Albert Einstein i Stephen Howking

Czarno-biały mural przedstawiający dwa najbardziej wybitne umysły wszech czasów, Alberta Einsteina twórcy teorii względności i najsłynniejszego wzoru na świecie E=MC oraz ojca mechaniki kwantowej Stevena Howkinga twórcy teorii czarnych dziur i super strun.

Mural Albert Einstein:

 

Czarno-biały mural

Miejsce gdzie powstał czarno-biały mural dwóch najsłynniejszych naukowców nie jest przypadkowe. Z prośbą o jego namalowanie zwrócił się do mnie Zarząd Domu Studenckiego „Żaczek” należącego do Politechniki Warszawskiej. Mural został umiejscowiony w hallu głównym akademika, tak by móc się stać jego wizytówką i uatrakcyjnić miejsce w którym spotykają się studenci, a dodatkowo nawiązywać do nauk ścisłych charakterystycznych dla politechniki. Kolorystyka monochromatyczna sprawia, że mural jest bardzo wymowny, a jednocześnie nienarzucający się odbiorcy.

Ciekawy pomysł na wystrój przestrzeni – mural  w czarno-bieli

Mural, jest z pewnością ciekawym pomysłem na podniesienie atrakcyjności i estetyki przestrzeni publicznej, dlatego coraz częściej różnego rodzaju instytucje (nie tylko kulturalne) decydują się na niego. Studenci także zapragnęli mieć swój mural. Decyzja o wyborze kolorystyki nie jest przypadkowa, całość hallu głównego jest utrzymana w stonowanych barwach a czarno-biały mural doskonale się w ten klimat wpasowuje. Charakter muralu także jest ponadczasowy.

Mural w charakterze komiksowym

Koncept, by ukazać Howking’a i Enstein’a  w zabawnym, karykaturalnym wydaniu zyskał aprobatę studenckiej braci. Okazało się, że nawet bardzo poważne persony można zaprezentować w lekkim i przystępnym wydaniu, tak by pozytywnie kojarzyły się odbiorcom. Karykatura jest właśnie takim środkiem, który ukazuje wyolbrzymione cechy charakterystyczne przedstawionych postaci, dzięki czemu ich wizerunek nas rozbawia. Z resztą zarówno Albert Einstein jak i Stephen Howking gromadzą w swoich postawach bardzo wiele takich cech, dlatego świetnie się do tego nadają i kolejni twórcy tworzą ich karykatury niemal masowo. Kolejną zastosowaną w tym malowidle techniką jest komiks, który tworzy obrazkową historię rozmowy, a właściwie wymiany miedzy naukowcami słynnych cytatów ich autorstwa i dopełnia całokształt muralu. Słynni naukowcy, dla pełnego obrazu, zostali przedstawieni z ich charakterystycznymi atrybutami czyli tablicą Einstein’a i lunetą Howking’a.

 

Powrót