Malowanie postaci Lilidana z gry Warcraft
Obraz na Płycie NDF z gry Warcraft. Warcfaft jest to seria gier komputerowych RTS , która toczy się w fikcyjnych światach Azeroth i Draenor zamieszkanych przez wiele raz takich jak: ludzie, gnomy, elfy, krasnoludy, trolle, orki itp. Fabuła tej gry opiera się na konflikcie między wojskami orków i ludzi. W późniejszych częściach do walk włączają się także inne nacje jak: nocne elfy, taureni, nieumarli, krwawe elfy oraz rasa draenei.
Postać Illidana to fikcyjna postać, która pojawia się w grze Warcraft. Urodzony jako nocny elf i czarownik, jego dążenie do władzy doprowadziło go do popełnienia kilku okropnych czynów przeciwko własnemu ludowi, co przyniosło mu przydomek „Zdrajca” i został pierwszym Łowcą demonów. Samozwańczy Lord of Outland, który uciekł do Płonącego Legionu i sam stał się częściowym demonem. Ta postać jest jedną z najbardziej znanych i popularnych w serii Warcraft.
Malowanie obrazu o tematyce fantasy, postać Lilidana:
Malowanie obrazu olejnego o tematyce fantasy
Obraz namalowany na prostokątnej płycie MDF umiejscowiony horyzontalnie. Jest to kompozycja otwarta, wielofigurowa z kilkoma planami. Na pierwszym planie po lewej stronie mamy umiejscowioną postać Lilidana. Postać jaki i poza przypomina teatralną scenę zamyślonego, skupionego wojownika siedzącego na skalnym urwiskiem. Jest to poza pełna tajemnicy, zadumy a zarazem pokazująca potęgę i moc istoty. Postać zdecydowanie dominuje nad całą sceną. Na drugim planie rozpościera się surowy krajobraz skalnego zamku. Widzimy tu daleko rozpościerający się pustynno-skalny horyzont.
W tej spokojnej statycznej scenie rysuje się nam pewna dynamika. Zadumana postać w szalejącą burzę z piorunami i pochylone linie deszczu akcentują nam pewną dynamikę całej sceny, coś jaki cisza przed burą. W tym wypadku cisza i spokój postaci podczas burzy. Patrząc na obraz mamy wrażenie że coś nadciąga, coś się zbliża, coś niepokojącego. Scena ta może sugerować przygotowanie się do nadejścia ostatecznej rozgrywki od której wszystko zależy.
Obraz olejny – perspektywa
Zastosowana perspektywa w tej pracy to perspektywa linearna która podkreśla najważniejszy element tego obrazu czyli postać Lilidana, oraz mroczny zamek który stanowi drugi plan. Dopełnieniem głębi jest perspektywa powietrzna jak i barwna która daje złudzenie głębi. Pierwszy plan czyli postać jest namalowana mocno nasyconymi kolorami, w miarę oddalania kolory tracą nasycenie lekko wchodzą w tonacje szarości i brązów. a przedmioty takie jak zamek w miarę oddalania maleją tworząc złudzenie głębi.
Kolorystyka obrazu i światłocień
Pierwszy plan postaci to barwy ciepłe o dużych kontrastach od czerwieni po głęboką czerń wyraźnie podkreślające postać Lilidana. Na drugim planie mamy barwy stonowane, brązy z domieszką szarości i bieli dające efekt oddalenia. Ostatnią warstwą są barwy chłodne czyli niebieskie i granatowe i czarne o dość dużym skontrastowaniu podkreślające klimat całej pracy. Kontrasty światła w tej pracy są bardzo silne, o dość twardym modelunku światłocienia Najwięcej światła znajduje się w centralnej części obrazu jest ono rozproszone z delikatnym uwypukleniem centralnego miejsca czyli skalnego zamku. Źródłem tego rozproszonego jest padający na nieba promień światła na zamek.
Wyraz i ekspresja namalowanej sceny:
Tajemniczy i niepokojący nastrój, to moje pierwsze wrażenie gdy patrze na ten obraz wyczuwam pewien niepokój. Głównym środkiem ekspresji tej pracy są efekty światłocienia, oraz bogata porowata faktura skalna, cały świat osadzony w surowym klimacie. Patrząc na obraz mam wrażenie napięcia, pewną tajemnicę która podpowiada mi o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Czy to nadciągająca bitwa? Kataklimz? Coś nadciąga, coś niepokojącego. Natomiast postać samego Lilidana jest pełna spokoju. Patrząc na nią widzę skupienie, Lilidan zbierający w sobie siłę i energię która zaczyna wypełniać całe jego ciało. Widzę że postać kumuluje w sonie cała swoją moc w przygotowanie do nadchodzącego starcia.
Tytuł pracy : Lilidan Autor Ariel Kula. Czas powstania działa to 4 dni. Okolicznośc powstania – obraz namalowany dla fana i miłosnika gry Worcraft. Technika wykonania obrazu – malowanie areografem, oraz pędzelkiem małych detali, (metoda natryskowa mieszana z tradycyjną metoda malarską) Tematyka pracy to fantasy.