Spichrze nad Brdą mural
Mural, który zdobi ściany w chillout roomie jednej z bydgoskich firm z branży IT ma powierzchnię 15m2 , a jego namalowanie zajęło 3 dni. Firma Asseco Data Systems jest największym polskim producentem oprogramowania. Pracownikom, którzy na co dzień są zaangażowani w globalne projekty informatyczne należy się nieco relaksu w ciągu dnia, a estetyczny mural umila im ten czas.
Tematem pracy są bydgoskie zabytkowe https://pl.asseco.com/spichrze zlokalizowane nad Brdą. Tego typu spichlerzy zlokalizowanych w sąsiedztwie rzeki było w Bydgoszczy więcej, część z nich możemy podziwiać po dzień dzisiejszy. Te konkretne, przedstawione na muralu znajdują się także na oficjalnym logo miasta. Zostały one zbudowane w latach 1793-1800 r., przez ponad 150 lat służyły do magazynowania głównie zboża. Spichlerzy początkowo było pięć. Niestety w lutym 1960 r. miał miejsce wielki pożar i dwa z nich doszczętnie spłonęły. Trzy ocalałe obiekty zostały wykorzystane do celów wystawienniczych.
Mural w Bydgoszczy wykonany dla firmy Asseco Data Systems w chillout room:
Mural w Asseco Bydgoszcz
Panorama Bydgoszczy z lat 70tych została odwzorowana z fotografii zrobionej już po pożarze spichlerzy. Mamy tu Brdę, a w niej pięknie uchwycone odbicia budynków. Najważniejsze są jednak spichrze i to one zajmują największą powierzchnię muralu. Z wielką precyzją została oddana ich szachulcowa konstrukcja oraz dachówki na dwuspadowych dachach. Okna, drzwi, drzewa, całe pozostałe otoczenie i reszta elementów muralu, łącznie z spacerującymi w oddali ludźmi zostały oddane z wielkim wyczuciem i dbałością o każdy detal. Jest to kluczowe przy malarstwie w realistycznym stylu.
Bydgoskie spichrze, mural w sali konferencyjnej
Malowidło jest monochromatyczne, w odcieniach czerni i bieli. Mural przypomina rysunek wykonany za pomocą węgla, czy suchych pasteli. Całość ma w sobie delikatność i jest zwyczajnie piękna. W niektórych miejscach budynki są osmolone dymem, przybrudzone, co przypomina o zdarzeniu z 1960 roku. Modelunek światłocieniowy podkreśla przeróżne faktury i wydobywa kształty. Delikatności i nostalgicznej nuty dodają lekko zaznaczone na niebie chmury. Czarujące są również subtelne rozmycia w rzece, na którą kładą się odbicia budynków. Kompozycja malowidła jest otwarta, statyczna. W panoramie występuje perspektywa ukośna.
Malowanie chillout room
Uważam, że firma Asseco dokonała świetnego wyboru jeśli chodzi o dekorację chillout roomu. Pracownicy, nie tylko z Polski, a także goście firmy dzięki temu muralowi na pewno dobrze zapamiętają wizytówkę Bydgoszczy. Mural wywołuje spokojny, pozytywny nastrój, jest bardzo estetyczną dekoracją pokoju. Malowidła ścienne odzwierciedlające historyczne, zabytkowe miejsca z danego miasta na pewno podnoszą świadomość mieszkańców, a także pozwalają turystom lepiej zapamiętać, czy dotrzeć do miejsc jeszcze nie znanych. Jest to świetny pomysł na aranżację nie tylko biura. Równie dobrze artystyczne malarstwo ścienne z tego typu motywami sprawdzi się w restauracjach, kawiarniach, czy innych miejscach, gdzie estetyka pomieszczenia, a także dobry nastrój są bardzo ważne.
Mural w Bydgoszczy:
Piękna panorama bydgoskich spichlerzy zagościła na ścianie w jednym z pomieszczeń w budynku formy Asseco. Tym pomieszczeniem jest tak zwany „chillout room”, a więc pokój, w którym można się odprężyć, zrelaksować, co dodatkowo wzmocni przyjemny dla oka mural. Jeśli masz swoje ulubione miejsce w mieście, pomogę Tobie wyróżnić je na wybranej ścianie. Gwarantuję, że Twój nastrój będzie o wiele milszy, niż w przypadku patrzenia się w białą ścianę 😉
Podobne realizacje:
- https://www.malarstwo-artystyczne.pl/portfolio/chillout-room-w-klasie/
- https://www.malarstwo-artystyczne.pl/portfolio/pokoj-relaksacyjny-biurze/
- https://www.malarstwo-artystyczne.pl/portfolio/malowanie-farba-tablicowa/