Mural Patriotyczny w Pałańcu
W zespole szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK „Jędrusie” wykonaliśmy mural historyczny. Jest to działanie w ramach szerszego projektu „Pałanieckie Prelekcje Historyczne”. Projekt powstał dzięki stowarzyszeniu „Wiedza Energi Działanie”, a jego realizację umożliwiła fundacja PZU finansując cały projekt, a my mieliśmy przyjemność zrealizowania muralu od projektu po finalny efekt.
Mural upamiętnia patrona szkoły, którym jest Władysław Jasiński pseudonim „Jędruś” twórca organizacji konspiracyjnej „Odwet”. Urodził się w 1902 roku w Połańcu. Był założycielem i przywódcą Oddziału Partyzanckiego AK „Jędrusie”. Jasiński wykazywał wielką odwagę i determinację w walce z okupantem niemieckim.
Pomysł na mural patriotyczny w szkole
Pomysł na mural zrodził się przy okazji upamiętnienia 50 – lecia Zespołu Szkół w Połańcu oraz 80-tej rocznicy pacyfikacji wsi Strużki przez Niemców położonej niedaleko Połańca.
Celem całego przedsięwzięcia było przybliżenie lokalnej historii regionu Połańca, budowa tożsamości narodowej w duchu patriotyzmu. Taki mural jest pomocny w kształtowaniu postaw obywatelskich młodzieży, pozwala utrwalać uczniom szkoły wiedzę historyczną związana ze swoim regionem. Pomaga pogłębić świadomość lokalnej kultury i poznać bohaterów w tym przypadku Oddział AK „Jedrusie” oraz postać Władysława Jasińskiego.
Jeśli chodzi o estetykę, historia przestawiona w formie muralu oddziałuje najbardziej na wyobraźnie młodych ludzi. Jest to forma bardzo wymowna obrazowo ukazująca wydarzenia z przeszłości Polski. Mural wykonany przez artystę pobudza wyobraźnię, czasem zmusza do refleksji nad wydarzeniami. Uczniowie bardziej utożsamiają się z lokalnymi bohaterami i wydarzeniami, które zapadają w pamięć. Nic tak nie sprzyja kształtowaniu postawy patriotycznej jak malowidło ścienne, które jest nietuzinkową atrakcją dla uczniów oraz gości odwiedzających szkołę.
Mural patriotyczny, estetyka, oraz jego oddziaływanie na przestrzeń
Kompozycja pracy umieszczona w polu prostokąta, w układzie horyzontalnym, o asymetrycznym ciężarze. Obraz rozproszony składający się z kilku mniejszych obrazów zwanych inaczej kolażem. W centralnej części znajduje się postać Władysława Jasińskiego. Postać została przesunięta w prawo na 1/3 powierzchni zgodnie ze złotym podziałem. Zabieg złotego podziału stosuje się po to, by przełamać nieco symetrię kompozycji. Mural ten jest kompozycją otwartą, patrząc na obraz mamy wrażenie, że wylewa się na boki. Występuje tu również pewna dynamika ruchu, skośne linie i kłęby dymu wprowadzają dynamikę do układu kompozycji .
Na pierwszy rzut oka największą uwagę odbiorcy przykuwa postać Władysława Jasińskiego, w tle widzimy wieś Strużki w ujęcia perspektywy linearnej. Ciekawym zabiegiem jest zastosowanie perspektywy powietrznej, w miarę oddalania intensywność i tonacja szarości maleje co potęguje efekt złudzenia dali.
Kolorystyka obrazu jest monochromatyczna jedynym kolorowym akcentem jest flaga Polski z napisem „Obrońcom Niepodległości”, która stanowi efekt dominanty.
W muralu został użyty kontrastowy światłocień, światło pada z prawej części przez co postać po lewej stronie jest bardziej zacieniona. Światłocień zmiękczył cały obraz, nadał charakteru przypominającego szkic węglem. Mimo dużych kontrastów sam modelunek światłocienia jest bardzo miękki.
Mural historyczny, wyraz i ekspresja
Mural ma tajemniczy nastrój poprzez zastosowanie czarno białej kolorystyki, Kolorystyka ta w ciekawy sposób oddaje klimat, kojarzy się ze starą historyczną fotografią. Obraz ten przenosi wręcz nas w czasie od wydarzeń z 1945r. W obrazie jest wyczuwalne pewne napięcie związane z całą sytuacją działań historycznych, do jakich odnosi się ten mural. Mural pokazuje wręcz w namacalny sposób wydarzenia oraz mówi o tym, że nic nie jest dane raz na zawszę, że o wolność i demokrację trzeba walczyć i dbać.
Przez pryzmat tego muralu pragniemy wszystkim powiedzieć, że wolność i niepodległość naszego kraju wciąż wymaga, abyśmy ją pielęgnowali i umacniali.
Mural powstał w Zespole Szkół im Oddziały Partyzanckiego AK Jedrusie”
Zespół Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK Jedrusie w Połańcu ma zaszczyt wprowadzić swoich uczniów w historię walki o wolność i niepodległość Polski. W szkole został namalowany mural historyczny przedstawiający Władysława Jasińskiego oraz odwet Jędrusi w czarno białej kolorystyce. Uczniowie tej szkoły mają okazję poznać historię i dziedzictwo Oddziału Partyzanckiego AK Jędrusie, a to jest dla nich szczególnym powodem do dumy ponieważ jest to lokalny bohater.
Podobne realizacje:
- Mural patriotyczny w szkole, malowanie gen. Sikorskiego
- Mural na uczelni Łazarskiego
- Mural o tematyce historycznej w domu prywatnym
Pokrewne artykuły:
- Polaniec.com.pl Artykuł o malowaniu
- Artykuł o muralu: Strona Zespół Szkół im Oddziału Partyzanckiego Jędrusie w Pałańcu