Mural w sali do gry w minigolfa
Wielkoformatowe malowidło przedstawiające kosmos, świecące w ciemności powstało w Krakowie w sali przeznaczonej do gry w mini golfa. Jest to ponad 300 m2 artystycznego malarstwa wielowymiarowego na elewacjach wewnętrznych jak i zewnętrznych ścianach, filarach oraz suficie wewnątrz pomieszczenia. Całość została wykonana farbami klasycznymi do tworzenia murali z pomocą aerografu, a także specjalnymi farbami luminescencyjnymi , które reagują na światło UV.
Jest to malarstwo wielkoformatowe w nowoczesnym stylu. Tematem jest potęga wszechświata, uniwersum, czyli piękny i nadal tajemniczy kosmos. Nie mamy tu jednego, najważniejszego elementu. Całość jest ważna, całość nas pochłania bez reszty i obejmuje wręcz namacalnie z każdej strony, co sprawia, że krakowska sala do gry „Cosmic Minigolf Pub” jest miejscem wyjątkowym i wręcz magicznym. Będąc w tym miejscu czujemy się częścią czegoś wyjątkowego. Bierzemy udział w kosmicznej odysei, a przy okazji spędzamy czas z rodziną, czy przyjaciółmi tocząc towarzyskie rozgrywki w mini golfa.
Kosmiczny mural
Z pozoru prawie zwyczajne wejście, no może prawie zwyczajne, bo jednak pięknie pomalowane granatem, odcieniami niebieskiego, fioletu, nakrapiane jasnymi gwiazdami kontrastuje z szarą elewacją budynku. Na płycie chodnikowej tuż przed wejściem obrys sylwetki ludzkiej wraz z butelką wprawia w dość figlarny nastój. Jednak wszystko to zamienia się nie do poznania tuż po zmroku. Już z daleka widać piękną niebieską poświatę, jak nie z tego świata. Czujemy się co najmniej jak bohaterzy serialu „Stranger things”, gdzie zaraz wkroczymy w inny wymiar rzeczywistości. Światło w niebieskich odcieniach pięknie bije z wnęki budynku, kładzie się na schodkach, a także wyodrębnia zarys sylwetki na chodniku. Daje to niesamowite wrażenie, takie, że aż chce się wejść do środka i sprawdzić co tam na nas czeka.
Malowanie minigolfa farbami luminescencyjnymi
Wewnątrz nie ważne gdzie spojrzymy – widzimy i czujemy ogrom głębi. Ze względu na miliony przeróżnie rozmieszczonych gwiazd i kwazarów, mamy tu wieloplanowość. Niektóre elementy wysuwają się do przodu, gdyż są namalowane bliżej oglądającego, jak na przykład wielkie rozproszone w różnych kierunkach asteroidy, czy czarna dziura. Galaktyka rozpościera się nie tylko na wszystkich ścianach wewnątrz ale także na suficie!
Najwięcej areału pokrywają odcienie koloru czarno – granatowego i odcienie niebieskiego, również rozmywanego z bielą. Na suficie natomiast większość stanowi ciemny, głęboki granat, wpadający gdzieniegdzie w czerń. Tą samą sytuację mamy na filarach. W całym malowidle dominują barwy zimne jak granaty, czerń, zimne szarości, aczkolwiek są przełamane miejscami za pomocą barw neutralnych jak biele, brązy, mamy tu także wyraźne akcenty ciepłej barwy – żółtej. Sytuacja zmienia się po włączeniu lamp ze światłem UV. Wówczas pojawiają się nam piękne, głębokie, rozświetlone kontrasty granatu z odblaskowymi kolorami bieli, żółci i jasno niebieskim kolorem.
Mural UV w stylu galaxy
Kompozycja, na którą składa się wiele, wiele elementów jest dynamiczna. Gdziekolwiek nie sięgnąć okiem, tam coś się dzieje. To nie jest spokojna noc, gdzie na nieboskłonie widać tylko małą i wielką niedźwiedzicę oraz gwiazdę polarną i kilka małych niewinnych gwiazdeczek, o nie. Na tych ścianach i na tym suficie rozgrywa się prawdziwa kosmiczna przygoda. Mamy tutaj lepszy widok niż nawet z Teleskopu Kosmicznego Hubble’a! Każdy może poczuć się jak prawdziwy astronom, fizyk, czy odkrywca.
Kosmiczna opowieść
Na jednej ze ścian mamy wir kosmiczny, z którego wydobywa się pokaźna smuga światła jest to kwazar, aktywna super masywna czarna dziura . Dookoła asteroidy i rozproszone w wielu kierunkach gwiazdy. Nieocenione piękno wirów najlepiej dostrzec po włączeniu świateł UV, gdzie czujemy, że wir aż zasysa nas do wewnątrz. Pięknie są namalowane wszelkie kuliste kształty piętrząca się za sobą i dające złudzenia optyczne. Kawałek dalej bardzo nowoczesny pojazd kosmiczny, który pozostawia smugi energii za sobą. Został on namalowany w precyzyjny sposób, jak zresztą wszystkie elementy rozległego muralu.
Na kolejnej ścianie znajduje się kosmonauta w skafandrze. Jest on poza statkiem kosmicznym. Dookoła jest pełno gwiezdnego pyłu w pięknym gradientowo zmieniającym się kolorze niebieskim i fioletowym. Za nim znajduje się satelita. Mamy tutaj wiele planów, dzięki temu, że pasma gwiezdnego pyłu układają się jeden za drugim. Do tego wiele gwiazd, asteroidy, satelita i właśnie kosmonauta. To wszystko daje poczucie ogromnej wielowymiarowości, bezkresu. Satelita oraz kosmonauta są malowane w duchu realizmu. Pomimo, że mamy tu iście bajkową atmosferę, to realizm ukazanych elementów kosmosu jest zachowany.
Następnie kłania nam się planeta Jowisz. Piękna i dostojna obrastająca w swoje chmury, układające się w pasma w różnych szerokościach jowigraficznych. Dzielące się na jaśniejsze „strefy” i ciemniejsze „pasy”, co pięknie zostało oddane na malowidle. Obok Jowisza, a właściwie u jego stóp mamy brązową skalistą planetę, która nazywa się Mars. Obok znajduje się czarna dziura. Jest to obszar czasoprzestrzeni, którego z uwagi na wpływ grawitacji, nic, nawet światło nie może opuścić. Czarną dziurę otacza matematycznie zdefiniowana powierzchnia nazywana horyzontem zdarzeń, która wyznacza granicę bez powrotu. Jest to bardzo ciekawe i na pewno skłania do refleksji.
Kolejno widzimy centralną gwiazdę Układu Słonecznego, wokół której krąży Ziemia, inne planety tego układu, planety karłowate oraz małe ciała Układu Słonecznego. Mowa oczywiście o Słońcu. Szczególnie pięknie wygląda ono po zapaleniu żarówek emitujących światło UV, aż czujemy tę gorącą plazmę, z której między innymi składa się Słońce. Na sąsiedniej ścianie widzimy charakterystyczną planetę z jasnymi pierścieniami, składającymi się głównie z lodu i w mniejszej ilości z odłamków skalnych – jest to Saturn.
Kolory wszystkich przedstawionych planet, latających pojazdów kosmicznych, kosmonautów są zgodne z rzeczywistością. Wywołuje to u oglądającego duże wrażenie realizmu, tak samo jak otwartość kompozycji. Pomimo wielu namalowanych elementów nie tracimy poczucia równowagi. Nie ma tu chaosu, ani przypadkowości. Wszystko w kosmosie ma swój porządek.
Mural dla miłośników kosmicznych atrakcji
Przede wszystkim najpiękniejsza w tego typu muralu jest gra świateł, którą otrzymujemy dzięki zastosowaniu specjalnych farb czułych na światło UV. Polecam ten efekt, jest to niezapomniane wrażenie. Takie artystyczne malarstwo z użyciem światła UV sprawdzi się we wszelkich miejscach związanych z rozrywką ale nie tylko. Tego typu rozwiązanie znajdzie również zastosowanie jako podkreślenie ważnych komunikatów, typu droga ewakuacyjna, czy informacja turystyczna. Polecam również zastosowanie w sypialniach dziecięcych i nie tylko. Tak wielowymiarowy mural z piękną grą światła daje cudowne efekty. Któż nie chciałby zasypiać i spoglądać, zamykając coraz bardziej powieki zatracając się w pięknie nieba nocą? Zapraszam do odwiedzenia Obiektu „Cosmic Minigolf Pub”
Zapraszam do obejrzenia filmiku z malowania, przedsmak tego co czeka odwiedzających minigolfa Cosmic