Mural w inowrocławskim aeroklubie

Mural w inowrocławskim aeroklubie namalowany na 85 lecie klubu

Mural lotniczy

Mural w mieście Inowrocław, powstał w inowrocławskim aeroklubie, znajduje się on na drzwiach hangaru o wielkości 120m2. Drzwi hangaru mają falistą fakturę, lecz nie stanowi to żadnego problemu, gdyż artystyczne malunki, z pomocą pistoletów lakierniczych oraz aerografu można wykonać niemalże na każdej powierzchni. Mural powstał z okazji obchodów 85-lecia Aeroklubu Kujawskiego, a także obchodzonego w 2018 roku 100-lecia Lotnictwa Polskiego. Drzwi hangaru są doskonale widoczne z drogi krajowej nr 15, co stanowi świetną wizytówkę dla miasta oraz radość dla wszystkich pasjonatów lotnictwa i członków aeroklubu.

Jest to współczesny mural, bez zabiegu postarzania, czy sepii, z użyciem żywych kolorów przyciągających wzrok. Na muralu znajduje się godło aeroklubu, napis „100-lecie Lotnictwa Polskiego” oraz zostały odwzorowane dwie maszyny latające – współczesny szybowiec oraz dwupłatowy samolot starszego typu.

Mural w mieście Inowrocław wykonany na drzwiach hangaru aeroklubu

 

Mural lotniczy w inowrocławskim aeroklubie

Na pierwszym planie mamy statki powietrzne, tłem jest błękitne niebo z obłokami, a czerwone boki muralu nawiązują do górnej części hangaru. Maszyny przedstawione są dynamicznie, szybowiec jest w locie, natomiast samolot wzbija się do góry. Mural poza czerwonymi, żywymi obrzeżami ma stonowane, harmonijne barwy, takie jak niebieskie niebo, pasujący do niego granatowy napis, wykonany przejrzystą czcionką. Kolory maszyn oddane są realistycznie. Szybowiec i samolot namalowane są bardzo plastycznie, z zachowaniem światłocienia, precyzyjnie w odpowiedniej skali.

Mural wykonany na 85 lecie Aeroklubu Kujawskiego

Mural wywołuje pozytywne odczucia, dumę, podziw. Kompozycja jest symetryczna, zarówno po prawej, jak i lewej stronie muralu znajduje się statek powietrzny. Kawałek dalej mamy logo klubu z polskim oznaczeniem dla samolotów- biało czerwoną szachownicą, datą powstania klubu, niebieską sylwetą samolotu, oraz żółtymi skrzydłami, mamy także liternictwo w postaci prostej czcionki ze skrótem od nazwy aeroklubu.

Największe wrażenie jednak robią namalowany samolot i szybowiec wraz z siedzącymi w nich pilotami. Kontrasty światłocieniowe nie są agresywne, nie męczą widza. Całość jest malowana miękko, daje to przyjemny odbiór. Każdy z nich ma realistyczne oznaczenia, wszystkie detale odtworzone tak jak ma to miejsce w rzeczywistości.

Wizytówka aeroklubu inowrocławskiego

Uważam, że malarstwo artystyczne w takim miejscu jak hangar jest znakomitym pomysłem, dobrą zachętą aby zajrzeć do środka, zainteresować się, zadać kilka pytań. Jest to zdecydowanie o wiele, wiele ciekawsza forma niż jedno kolorowa blacha. Tego typu malowidło ociepla wizerunek hangaru budząc większą ciekawość i być może zajawkę na to aby w przyszłości spróbować lotu szybowcem lub stać się pilotem samolotu. Myślę, że mural na lotnisku ma dużą wartość nie tylko przez to, że jest to forma identyfikacji, czy upamiętnienia wydarzeń. To swoista wizytówka i powód do dumy dla aeroklubu.

Powrót